Obec Chuchelna.

Obec Chuchelna

Vlajka.Vlajka.Vlajka.Vlajka.Vlajka.Vlajka.

Nejbližší událost:
Chuchelské spolkové posvícení
Sobota 25.09.2021 11:00

Nejnovější aktualita:
Uzavírka silnice na Sídliště dne 20.9.2021

Hlaseni rozhlasu.
Facebooková stránka obce:
Logo Facebooku.
Základní a mateřská škola:
Škola.
Czech point na obecním úřadě:
Logo Czechpoint.
Jídelní lístek školní jídelny:
Jídelní lístek.
Nejbližší zasedání zastupitelstva:
..
Nejbližší schůze rady:
..
Náhodná fotografie:Náhodná fotografie.
Videonahrávky z obce:
Logo YouTube.
Veřejné zakázky:
Veřejné zakázky a poptávky.
Monitoring na serveru Státní pokladna:
Monitoring na serveru Státní pokladna.
Aktuality
|<    <    >    >|

Informace k vydávání cestovních dokladů


Léto a s ním spojené cestování

Duben se pomalu přehoupl do své druhé poloviny a právě v tomto okamžiku se nejčastěji zamýšlíme nad naší letní dovolenou, plánujeme která města a státy navštívíme, kde si odpočineme od shonu všedních dní, koho vezmeme s sebou, a když se hodně zasníme, začínáme už pořizovat letní plážové oděvy, ve kterých zazáříme na promenádách u moře. Málokdo z nás ovšem začne plánovat dovolenou tím, že by si zkontroloval své doklady. Chyba! Nyní je přesně ten pravý čas, kdy lze nový cestovní doklad vyřídit bez zbytečných nervů a včas tak, abychom mohli bez problémů vybrat jakoukoliv destinaci. Ať už se rozhodneme pro dovolenou ve státě Evropské unie (uvnitř Schengenského prostoru), kam lze cestovat i s platným občanským průkazem, nebo ať si vybereme z nabídek dovolených v ostatních státech, kam je nutné cestovat s platným cestovním pasem. Pokud si již nyní vyřídíme nový cestovní pas, můžeme si později z inzerce cestovních kanceláří vybrat jakoukoliv destinaci bez ohledu na to, je-li součástí Schengenského prostoru či nikoliv. S platným pasem totiž můžeme cestovat do všech států světa.

A co budeme k vyřízení nového cestovního pasu potřebovat? Prvním krokem je podání samotné žádosti. O pas je nutné požádat na úřadě příslušném k jeho vydání a nově od ledna 2016 je možné tak učinit i mimo místo trvalého pobytu. Pasy jsou vydávány ve dvou zákonných lhůtách. Do třiceti dnů je pas vydán za 600,- Kč a do 6 pracovních dnů za 4.000,- Kč. Platnost pasu je v obou případech 10 let. Jsou-li pasy vydávány pro děti do 15 let, jsou správní poplatky nižší. Pas vydaný do třiceti dnů přijde rodiče dítěte mladšího 15 let na 100,- Kč a v případě pasu vydaného do šesti pracovních dnů rodič
zaplatí 2.000,- Kč. Pasy pro tyto děti mají platnost 5 let.

Chcete-li si ušetřit starosti a vyhnout se největším frontám při vyřizování nových cestovních pasů, podejte si žádost o vydání co nejdříve. Čas do odletu na dovolenou tak budete moci strávit opravdu tím příjemným plánovaním a ne zbytečnými starostmi s propadlými doklady.

Na závěr si dovolujeme upozornit, že některé státy mají specifické podmínky pro vstup na své území, které se týkají především délky platnosti pasu nebo podmínek, za kterých mohou cestovat děti mladší 18 let bez rodičů. Tyto podmínky je vždy nutné před odcestováním ověřit na příslušném zastupitelském úřadu daného státu.

S dotazy se můžete obracet na autora tohoto článku:

Mgr. David Fátor, metodik správních činností EO, OP a CD,
Tel. 485 226 232, david.fator@kraj-lbc.cz
Krajský úřad Libereckého kraje, odd. matrik a státního občanství

Přihlašovací kód uživatele:

Heslo uživatele:

Snímek z online kamery na Komárově:
Snímek z kamery.
Snímky z online kamer na Kozákově:
Snímek z kamery.
Logo Skiareálu Kozákov.
Logo Mikroregionu Kozákov.
Logo MAS Achát.
Logo Euroregionu Nisa.
Logo VHS Turnov.
Logo Města Semily.
Logo Libereckého kraje.
Logo SMO.
Logo TV Semily.